Cupa României la volei masculin (faza I, manșa a doua): Banatul Caransebeș – Știința Explorări 3-2

Banatul Caransebeș – Știința Explorări Baia Mare 3-2 (21, -21, -17, 22, 12)

Banatul: Vânătoru, D. Pavel 9p, Cedic 14p, Petrusevics 17p, Aguilard 12p, Faulkner 12p, Pantelic, (libero). Au mai jucat: Lung 13p, Birău, Todor 4p, Teleleu 1p, Todor, Diaconescu (libero). Antrenor: Valentin Pereu.

Explorări: Râpeanu 1p, Cherbeleață 15p, Bălhăceanu 7p, Didorciuc 19p, Coasă 6p, Kovacs 7p, Domingos (libero). Au mai jucat: Veber 7p, Olar (libero), Socaciu 1p și Nagy 2p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiești) și Valentin Beșoi (Râmnicu Vâlcea). Observator FRV: Adrian Pustiu (Brașov).

2-0, 4-2, 8-7, 10-10, 13-12, 15-12

Știința Explorări s-a calificat în faza a II-a a Cupei României (sferturi de finală), după ce a trecut în faza I de Banatul Caransebeș cu scorul general de 5-3 la seturi.

După victoria clară din prima manșă obținută pe teren propriu (3-0), băimărenii aveau aseară nevoie de un singur set pentru a se califica. Băieții antrenați de Marius Bortea și Sorin Pop au încercat să tranșeze soarta calificării încă de la început, dar câteva inexactități comise pe final au făcut ca să piardă primul set cu 25-21, după ce au condus cu 19-18. Oaspeții s-au concentrat în continuare și s-au impus relativ ușor în seturile 2 și 3. Având deja calificarea asigurată, Explorări a evoluat în ultimele două seturi cu rezervele, Banatul obținând în final o victorie de palmares cu 3-2.

Explorări va juca în sferturile de finală ale Cupei României cu Dinamo București.