Eșec dureros: Unirea Dej – Știința Explorări 3-1

Unirea Dej – Știința Explorări Baia Mare 3-1

Unirea: Dascălu, Imhoff, Miroslavevic, Coasă, Didorciuc, Dincă, Kantor (libero). Au mai jucat: Ilic și Gemănariu. Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy

Explorări: Râpeanu, Hilarius, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Răileanu, Klanac, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiești) și Florin Dragomir (București). Observator FRV Ovidiu Florea (București).

0-4, 1-6, 2-8, 6-13, 10-14, 15-16, 15018, 19-19, 19-21, 22-21, 23-23, 25-23

Știința Explorări se întoarce acasă fără niciun punct de la Dej, după o partidă pe care cu puțină atenție putea chiar să o câștige. Băimărenii au început perfect meciul, câștigând lejer primul set cu 25-15, grație unui serviciu bun și a blocajului eficient. Lucrurile păreau că vor curge în aceeași direcție și în setul 2. După un debut bun, băimărenii au început să facă greșeli și le-au permis adversarilor să reintre în joc. Impulsionați de Igor Didorciuc, dejenii și-au adjudecat setul cu 25 la 19, după care au câștigat și setul 3 cu 25 la 18. Din păcate Explorări a avut în această întâlnire mari probleme cu postul de trăgător universal, pe care a evoluat foarte slab Hilarius, în timp ce americanul Sangrey s-a îmbolnăvit înaintea meciului și a fost lăsat acasă. În disperare de cauză, antrenorii Marius Botea și Sorin Pop au apelat în setul 4 la Florin Bălhăceanu (cel mai bun de la Explorări în acest meci) pentru a juca pe acest post și experimentatul jucător băimărean s-a descurcat foarte bine. Explorări a condus cu 13-6, dar inexplicabil nu a menținut ritmul în continuare și gazdele au întors în final soarta setului, pe care l-au câștigat cu 25 la 23.

După meci, dezamăgirea a fost maximă în tabăra băimăreană, dar jucătorii de la Știința Explorări nu au altă variantă decât să strângă rândurile, și să lupte cu mai multă ambiție, pentru a ieși din situația delicată în care sunt în acest moment în clasament.