Nici de această dată! Ştiinţa Explorări – Tomis Constanţa 2-3, în etapa a 13-a a diviziei A1

Stiinta Explorari Baia Mare – Tomis Constanta 2-3 (-22, 29, 29, -27, -12)

Stiinta Explorari: Neamt, Veber, Kecskemeti, Pastean, Borota, Tutea, Tofan (libero). Au mai jucat: Raileanu, Mititelu, Teusan si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Tomis Constanta: Began, Maiyo, Voinea, Birau, Blanco, Everaldo, Ivanov (libero). Au mai jucat: D. Pavel, Lescov, Spinu si Torcello. Antrenori: Martin Stoev si Victor Karagyozov.

Au arbitrat: Paul Szabo (Oradea) si Tudor Pop (Cluj Napoca)

Conform asteptarilor, cea de-a 4-a intalnire din acest sezon, dintre Stiinta Explorari si Tomis Constanta, disputata in aceasta dupa-amiaza a fost spectaculoasa si tensionata.

Oaspetii au inceput mai bine meciul si au condus cu 17-9. Gratie in principal serviciilor lui Andrei Veber, baimarenii au revenit in joc si au reusit chiar sa preia conducerea, cu 19-18. Au urmat 3 puncte consecutive facute de constanteni, Tomis castigand pana la urma setul cu 25-22.

Setul secund se parea ca va fi adjudecat fara probleme de Tomis, care a condus cu 24-18!. La serviciu a urmat insa Danut Mititelu, care l-a inlocuit pe Tutea. Mititelu a servit impecabil si gazdele au egalat la 24. Mai mult, dupa o lupta pe muchie de cutit, Stiinta Explorari a reusit sa castige cu 31-29, ultimul punct fiind realizat de acelasi Mititelu, care a facut cel mai bun joc de la venirea lui la echipa baimareana.

Setul al treilea a fost foarte echilibrat, gazdele reusind din nou sa se impuna cu 31-29.

Baimarenii ar fi putut castiga meciul cu 3-1, deoarece in setul 4 au fost in avantaj de la inceput si pana la scorul de 23-22. Pana la urma au cedat insa cu 29-27.

Setul decisiv a fost castigat cu 15-12 de Tomis, desi si baimarenii au avut sansa lor, mai ales ca au condus cu 7-4.

Constantenii au obtinuta astfel a 4-a victorie in fata Stiintei Explorari in acest sezon (2 in campionat si 2 in Challenge Cup).