RUGBY: Timișoara Saracens – CSM Știința Baia Mare 19-12 (0-9)

CSM ȘtInța a pierdut derby-ul cu marea rivală Timișoara Saracens disputat în uvertura etapei a doua a SuperLigii de rugby. Băimărenii au jucat de la egal la egal cu formația campioană timp de 60 de minute, după prima repriză, pe care au încheiat-o în avantaj cu scorul de 9-0, lăsând chiar impresia că pot produce o mare surpriză. Gazdele și-au revenit însă în ultimele 20 de minute și s-au impus până la urmă meritat, zimbrii trebuind să se consoleze doar cu punctul bonus defensiv.

Toate punctele echipei CSM Știința au fost marcate de Taniela Maravunawasawasa (3 l.p. + 1 drop-gol). Timișorenii au marcat trei eseuri prin Fercu, Drenceanu și Zaharia, două dintre ele fiind transformate de Calafeteanu și Fercu, ultimul fiind desemnat omul meciului.