Șiința Explorări – Banatul Caransebeș 3-1. Băimărenii termină sezonul regulat pe locul 6!

Știința Explorări – Banatul Carnsebeș 3-1 (23, 29, -13, 20)

Explorări: Râpeanu, Sangrey, Păștean, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Răileanu, Hilarius, Neamț și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Banatul: Vânătoru, Simovic, Sormaz, Birău, Borota, Todor, Jovic (libero). Au mai jucat Oprișor, Schiesz și Aleksic. Antrenor: Dimitar Penazarov

Au arbitrat: Nicolae Cristea şi Dan Buhăţel (Cluj Napoca). Observator FRV: Petrică Stancu (Braşov).

5-0, 8-4, 10-8, 14-9, 16-11, 20-14, 25-20

După un început dezastruos de campionat, Știința Explorări a terminat în forță sezonul regulat al diviziei A1. Băimărenii au obținut a șasea victorie din ultimele șapte etape și ajutați de jocul rezultatelor s-au clasat la finalul celor 22 de etape pe un nesperat loc șase.

Explorări și-a atins obievtivul în meciul cu Banatul Caransebeș, o victorie de trei puncte, după un joc în care, cu excepția setului trei, au luptat cu ardoare pentru fiecare punct.

Băimărenii au trecut prin mari emoții în primele două seturi, pe care le-au câștigat la limită cu 25-23 ș 29-27, în actul secund elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop reușind să salveze trei mingi de set. Gazdele nu au contat în setul trei pe care l-au pierdut fără drept de apel, 13-25, dar și-au revenit la timp și în setul patru s-au impus cu 25-20.

Ca urmare a faptului că Unirea Dej și CSM București n-au luat niciun punct în meciurile disputate în deplasare cu Steaua și CSVM Zalău, Știința Explorări a terminat sezonul regulat pe locul 6.

Băimărenii vor întâlni în prima fază a grupei 5-8 formația CSM București. Primul meci este programat pe teren propriu în data de 21 martie. Partida a doua se va disputa în București pe 28 martie, iar jocul decisiv, dacă va mai fi necesar, se va desfășura în Baia Mare, în data de 1 aprilie.