Sportivi maramureșeni prezenți la Campionatele Europene de orientare pe schiuri rezervate juniorilor

Localitatea Hamar din Norvegia a fost gazda celor mai aşteptate competiţii internaţionale de Orientare pe Schiuri din acest an, Campionatele Mondiale pentru Seniori şi Campionatul European pentru categoria de juniori (sportivi până în 17 ani). Toată lumea bună a orientării pe schiuri a fost prezentă la aceste competiţii, sportivi de pe trei continente s-au prezentat la startul concursului din Norvegia. În ţările scandinave acest sport este o adevărată “religie”, spre exemplu Campionatele Naţionale de Orientare pe Schiuri din Suedia sunt transmise în direct de televiziuni la nivel naţional, în plus sunt mii de practicanţi ai acestui sport foarte iubit şi apreciat de nordici.
România a fost reprezentată la aceste competiţii de un lot de 6 juniori şi 4 seniori, care au încercat să îşi măsoare forţele cu mai titraţii lor adversari pe traseele foarte tehnice şi dificile pregătite de organizatori. Astfel lotul de juniori ( selecţioner prof. Iosif Hecko) a fost compus din trei fete şi trei băieţi: Culcean Roxana, Biro Alexandru, Constantin Cristian, Crişan Ionuţ (toţi de la Ştiinţa Electro Sistem Baia Mare), Habina Daiana (CSS Baia Sprie) şi Tămaş Denisa (Spria Baia Sprie), care au concurat în cele 4 probe ale Campionatelor Europene şi care au avut de înfruntat în principal lipsa de experienţă în asemenea genuri de trasee, cu o reţea de urme foarte deasă. Cele mai bune rezultate obţinute de ei au fost:
Biro Alexandru – locul 22 la Lungă Distanţă şi 25 la Medie Distanţă
Culcean Roxana – locul 24 la Lungă Distanţă şi 30 la Medie Distanţă
Habina Daiana – locul 31 la Sprint
Tămaş Denisa – locul 31 la Medie Distanţă
Crişan Ionuţ – locul 32 la Sprint
Constantin Cristian – locul 35 la Medie Distanţă

În cadrul probei de ştafetă, echipa de juniori a terminat pe locul 7 (un rezultat bun, ținând cont de faptul că cei trei sportivi au doar 16 ani, limita categoriei fiind de 17 ani), iar echipa de junioare a trecut pe lângă un rezultat mare, obţinând teoretic al şaselea timp de concurs, dar a fost descalificata din cauza ratării unui post de control.
Însă un rezultat notabil l-a obinut ştafeta de seniori a României care a obţinut un remarcabil loc 9, în condiţiile în care sporturile de iarnă de la noi din tara suferă foarte mult la nivel de seniori şi o intrare în primii zece poate fi consideranta o performanţă. Astfel ştafeta compusă din Istvan Sebestyen (CS Ştiinţa Electro Sistem Baia Mare), Zoltan Szep şi Csucs Klaus (ambii VSK Miercurea Ciuc) au devansat țări mai bine cotate că Austria, Germania, SUA, Finlanda, Kazahstan, Ucraina, Japonia sau Norvegia. În probele individuale, cele mai bune rezultate ale seniorilor au fost: Csucs Klaus (locul 27 la Lungă Distanţă), Szep Zoltan (locul 38 la Lungă Distanţă) şi Sebestyen Istvan (locul 43 la Medie Distanţă). În competiţia feminina am avut o singură reprezentantă, Fey Zsuzsa, performanţa ei de top fiind un loc 21 în probă de Lungă Distanţă.
Cu aceste competiţii sezonul de Orientare pe Schiuri s-a încheiat, după o mică vacanţă sportivii orientaristi îşi vor relua antrenamentele în vederea pregătirii noului sezon de Orientare în Alergare.