Steaua – Ştiinţa Explorări 1-3. Băimărenii se întorc cu 3 puncte din capitală

Steaua Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare 1-3 (-24, -19, 22, -24)

Steaua: Tobosi, Chitigoi, Hutuleac, Milotin, Carpen, Todorovic, Jovic (libero). Au mai jucat: Romanescu, Rus si Farcas. Antrenori: D. Banu si G. Grigorie

Stiinta Explorari: Raileanu, Veber, Socaciu, Pastean, Tutea, Borota, Tofan (libero). A mai jucat: Negrean

Au arbitrat: Mirel Zaharescu (Galati) si Tudor Pop (Cluj Napoca)

Prin victoria obtinuta in deplasare in fata Stelei, in etapa a 9-a a diviziei A1, baimarenii au confirmat cresterea de forma aratata la ultimele jocuri. Plecati in capitala cu gandul doar la victorie, elevii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop si-au indeplinit obiectivul si in plus, si-au adjudecat toate cele 3 puncte puse in joc. Stiinta Explorari ar fi putut castiga meciul cu 3-o, pentru ca in setul al 3-lea a condus cu 9-3 si 16-13. Oaspetii au comis insa multe greseli pe final si Steaua a reusit sa castige setul de onoare cu 25-22. Cel mai bun jucator de pe teren a fost baimareanul Vlad Negrean. Acesta a intrat pe teren in locul lui Veber, la 5 minute de la inceperea meciului si a fost extrem de inspirat in atac, pana la finalul jocului.

In etapa urmatoare, penultima a turului, Stiinta Explorari va juca acasa cu echipa campioana, Remat Zalau.

Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): „Este o victorie foarte importanta pentru noi, pentru care toti baietii merita felicitari. Victoria este cu atat mai pretioasa, cu cat am intalnit o echipa avida de puncte, dupa ultimele rezultate nefavorabile obtinute. In ultimele doua etapa din tur (acasa cu Remat Zalau si in deplasare cu Unirea Dej), vom incerca sa adunam cat mai multe puncte.”