Victorie clară: Știința Explorări – Dinamo București 3-0

Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București 3-0 (25, 21, 20)

Explorări: Țuțea, Suson, Răileanu, Negrean, Cuciureanu, Tofan (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Dinamo: Drăghici, Brcic, Despotovski, Ontere, Șoloc, Mureșan, Gavrilovic (libero). Au mai jucat: Dobre și Roman. Antrenor: Daniel Rădulescu

Au arbitrat: Dan Buhățel și Nicolae Cristea (Cluj Napoca). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău)

– 6-3, 13-10, 17-13, 17-15, 20-16, 25-20

Primul meci oficial din 2014 a adus și prima victorie pentru băimăreni. Știința Explorări a obținut 3 puncte în fața unui adversar de tradiție. Conform obiceiului, meciul cu Dinamo a fost și de această dată unul cu scântei, deși superioritatea gazdelor a fost evidentă.

Cu Dragoș Răileanu în mare formă, Știința Explorări a început meciul bine și se părea că va câștiga fără prea mari emoții primul set, în momentul în care conducea cu 24-19. Dinamo a revenit însă spectaculos, egalând la 24, dar până la urmă gazdele au reușit să se impună, în prelungiri, cu 27-25.

Jocul excelent prestat de Cuciureanu, Suson și Tofan a făcut ca băimărenii să se impună și în setul al doilea cu 25-21. Ultimul set, câștigat de gazde clar cu 25-20, a fost plin de evenimente. Spre final pe dinamoviști i-au lăsat nervii. Mai întâi Gavrilovic a văzut cartonașul roșu pentru proteste, după ce același jucător primise cartonașul galben în primul set. Mai apoi a văzut roșu și Marius Șoloc pentru atitudine nesportivă, centrul dinamovist fiind iertat de eliminare, deși l-a înjurat pe arbitrul secund Nicolae Cristea. Băimărenii au meritul de a-și fi păstrat calmul în momentele tensionate de final de meci, victoria lor fiind absolut meritată.