BOCICOIU MARE: Proiectil din al doilea război mondial găsit în grădina unei case

Ieri după-masă, la ora 15.45, un bărbat din Bocicoiu Mare s-a prezentat la sediul Detaşamentului Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă din Sighetu Marmaţiei şi a sesizat faptul că, în timp ce efectua lucrări în grădina casei sale, a găsit un proiectil.

În baza sesizării, la faţa locului s-a deplasat un echipaj specializat din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Maramureş şi poliţişti din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase care au constatat că este vorba despre un proiectil în stare avansată de degradare şi coroziune, fără focos şi încărcătură explozivă provenind din cel de-al doilea război mondial.

Proiectilul a fost ridicat de către reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Maramureş în vederea distrugerii.

foto: cugetliber.ro

Recomandari

Alte Articole