Debut cu dreptul: HCM Minaur Baia Mare – Steaua București 23-20 (13-10)

HCM Minaur Baia Mare – Steaua București 23-20 (13-10)
HCM Minaur: Tatai (16 intervenții – a apărat 3 aruncări de la 7 m) – Eklemovic 7 goluri (2 din 7m), Malmagro 6 (1 din 7m), Fotache 3, Chavez 2, Stegavik 2, Pribanic 1, Milas 1, Bera 1, Sabou, Mihai. Antrenori: Lars Walther și Petru Pop
Steaua: Lauceac (12 intervenții), Țenghea (a apăra o aruncare de la 7m) – Salinas 4 goluri (1 din 7m), Vancea 4, Georgescu 3, Nistor 3, Hrimiuc 2 (1 din 7m), Szoke 2, Vlad 1, Corzo 1, Juverdianu, Macovei, Stanciu. Antrenor: Viorel Mazilu
Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate 3-2)
Eliminări: 5-5

HCM Minaur a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii Naționale de handbal masculin, reușind să învingă pe teren propriu un adversar de tradișie, Steaua București. Meciul a fost echilibrat până în minutul 54, când scorul a fost egal 20-20. Portarul Peter Tatai /9cel mai bun jucător de pe teren) a fost imbatabil în ultimele minute, în timp ce Stegavik și Malmagro (de două ori) au reușit să înscrie golurile care au adus băimărenilor o victorie prețioasă.