Ştiinţa Explorări – Unirea Dej 3-1, în etapa a 4-a a diviziei A1

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej: 3-1 (20, -25, 22, 22)
Stiinta Explorari: Raileanu, Tutea, Cuciureanu, Negrean, Hoboth, Pastean, Tofan (libero). Au mai jucat: Mititelu si Veber. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
Unirea: Tofan, Badea, Cuk, Dascalu, Ristic, Coasa, B. Rus (libero). Au mai jucat: Suson, Farcas si Gavris (libero). Antrenori: Victor Lazar si Tiberiu Silaghi

Au arbitrat: Paul Alexi-Szabo (Oradea) si Nicolae Sarb (Zalau). Observator FRV: Vasile Mascasan (Targu Mures).

Evolutia scorului:

setul I: 3-0, 9-5, 9-8, 12-9, 13-12, 17-12, 24-17, 25-20

setul II: 3-4, 9-8, 19-19, 21-19, 21-24, 24-24, 25-27

setul III: 3-1, 5-5, 11-12, 18-16, 20-20, 24-20, 25-22

setul IV: 5-0, 12-5, 21-16, 21-20, 25-22

Stiinta Explorari a obtinut a treia victorie consecutiva in acest campionat, succesul de azi fiind cu atat mai pretios, cu cat a fost realizat in fata unei echipe, cu care a avut mereu probleme pe teren propriu.

Primul set a fost dominat autoritar de gazde, care s-au impus cu 25-20. In setul al doilea, cele doua echipe au mers cap la cap pana la scorul de 19-19. Baimarenii au punctat de doua ori consecutiv (21-19) si se parea ca se vor impune si in acest set. Dejenii au revenit insa spectaculos si scorul a devenit 21-24. Stiinta Explorari a salvat 4 mimgi de set, dar pana la urma, Unirea a castigat cu 27-25. In setul al treilea, echilbrul s-a mentinut pana la 20-20, dupa care Explorari a jucat mai exact si s-a desprins in invingatoare, 25-22. La inceputul setului al patrulea s-a produs probabil momentul psihologic al meciului. Dejeanul Lucian Tofan a vazut cartonasul galben, pentru proteste repetate la deciziile arbitrilor. Universalul oaspetilor l-a aplaudat ironic pe arbitrul principal Paul Alexi-Szabo si a primit cartonasul rosu. Ramasi fara principalul realizator, oaspetii au parut resemnati, baimarenii reusind sa se desprinda la 7 puncte (12-5). Impulsionata de munteneagreanul Cuk, Unirea a recuperat terenul pierdut si s-a apropiat amenintator la un singur punct, 21-20. La acest scor, capitanul gazdelor Robert Tutea a finalizat un atac dintr-o pozitie dificila, avand si trei adversari la blocaj, aducand astfel linistea in tribune. Acelasi Tutea a facut si ultimul punct al setului, adjudecat de gazde cu 25-22.

Victor Lazar (antrenor princ. Unirea Dej): Ca de fiecare data, si azi meciul dintre Explorari si Unirea Dej a fost foarte echilibrat. Acum sansa a suras gazdelor. Decizia luata de arbitri in cazul lui Tofan mi se pare prea drastica. Sunt multi jucatori in campionatul Romaniei, mai ales cei straini, care protesteaza si nu primesc nici macar cartonas galben. Nu pot sa spun ca avand-ul pe Tofan in teren, am fi reusit sa intoarcem soarta meciului.

Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): „Am obtinut o victorie chinuita, dar foarte muncita. Puteam castiga mai clar jocul, daca nu am fi facut greseli pe finalul setului al doilea, dar la fel de bine, puteam avea un meci si mai greu decat am avut. Unirea Dej este o echipa buna, care va mai creste in valoare dupa ce se va omogeniza. Cred ca am fost ceva mai buni decat adversarii nostri atat in atac, cat si la blocaj. ”

Robert Tutea (capitan Stiinta Explorari): „Am anticipat ca vom avea un meci mai dificil decat cel cu Dinamo si asa a fost. A fost un joc spectaculos, cu reusite de exceptie, dar si cu erori. Noi cred ca am gresit mai putin decat cei de la Unirea Dej. ”