De la agonie la extaz: HCM Baia Mare – Hypo Viena 24-23 (8-12)

Meci interzis cardiacilor, disputat azi în sala Baia Mare, în fața a 2500 de suporteri fanatici. Gazdele au început timorate meciul și Hypo a preluat frâiele încă de la început. În timp ce băimărencele au irosit copilărește multe mingi în atac, austriecele au fost mult mai pragmatice și au intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri 12-8. În repriza a doua antrenorul Costică Buceschi a găsit mutarea câștigătoare și echipa a trecut la o apărare 5+1 care a dat roade. HCM a recuperat gol după gol și în minutul 49 conducea cu 20-18. Hypo a revenit însă în joc și finalul a fost de infarct. Aneta Pârvuț a fost arma secretă a HCM-ului, marcând golul victoriei, pe fondul degringoladei inexplicabile care s-a instalat în ultimele secunde în tabăra austriecelor.

Astfel, HCM Baia Mare a obținut prima victorie din istoria clubului în Liga Campionilor, spre fericirea fanilor care au susținut echipa din primul până în ultimul minut.

HCM Baia Mare – Hypo Viena 24-23 (8-12)

HCM Baia Mare: Ungureanu (13 intervenții, a apărat un 7m), Cetățeanu (a apărat un 7m) –  Nechita 6 goluri (3 din 7m), Tătar 5, Geiger 4, Ghionea 3, Pîrvuț 2, Oltean 2, Rudics 1, Marin 1, Bondar, Szucs, Diniș-Vârtic. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs
Hypo Viena: Arenhart (12 intervenții, a apărat 2 de 7m), Sanko – Do Nascimento 6 goluri (2 din 7m), Da Silva 6, Acimovic 6 (2 din 7m), Rodrigues 3, Diniz 1, Cavailero 1, Mauler, Kaiser, Rotiș-Nagy, Spiridon. Antrenor: Morten Soubak