Primarii din Baia Mare – din 1918 până în prezent (prima parte: 1979-2020)

Primarii din Baia Mare – din 1918 până în prezent (prima parte: 1979-2020)

În ultimii ani, am observat fel și fel de dezbateri și controverse – ba și destule discuții virulente, uneori chiar dincolo de limita bunului-simț (în special pe facebook) – pe tema asta, nota bene, în special despre primarii municipiului Baia Mare din perioada 1989-1996. Mai exact, puțin dinainte de decembrie 1989 până prin 1996. Și-am spus 1996 fiindcă, deși majoritatea băimărenilor știu, de exemplu, că fostul edil Cristian Anghel (primar timp de 17 ani!) a fost ales prima oară cu câțiva ani înainte de 1996, totuși puțini își mai amintesc că el a devenit primar în mai 1993, când au fost alegeri parțiale. Atunci, în anii 1992-1993, lucrurile au fost destul de ciudate și complicate, iar asta pentru că, după alegeri locale la termen din februarie 1992, locul primarului ales a fost luat de un primar interimar, în septembrie 1992 (vezi lista de mai jos)… tocmai de asta au fost alegeri parțiale în mai 1993. Iar Cristian Anghel a ”domnit” liniștit până în martie 2010, când a fost condamnat definitiv la închisoare; însă nu intru acum în detalii, asta-i o altă poveste.
Revenind puțin la anii 1992-1993, dar acum în legătură cu fostul primar și ulterior viceprimar Petru Cupșa, unii poate își mai amintesc că fostul lider țărănist a fost la un moment dat arestat și trimis în judecată, însă foarte puțini mai știu că el a fost arestat la finele anului 1993, pe când era viceprimar. A fost eliberat din arest după câteva luni, procesul lui a durat cu totul vreo șase sau șapte ani și într-un final a fost achitat! Dar și asta-i o altă poveste lungă, nu mai detaliez; însă o cunosc foarte bine fiindcă eu am devenit ziarist în aprilie 1993, ba m-am și ocupat mult timp de cazul Cupșa.
Iată, așadar, destule motive care m-au determinat să mă documentez puțintel și să pun la dispoziția opiniei publice o listă (cred că în premieră) cu toți primarii Băii Mari începând din 1918 până astăzi… acum doar prima parte, adică perioada 1979-2020.

Dumitru BĂLAN – din octombrie 1979 până în martie 1982
Isăilă POP – martie 1982 – noiembrie 1984
Mihai NICULIȚĂ – noiembrie 1984 – martie 1987
Gheorghe ROMAN – martie 1987 – decembrie 1989 (!)
Ștefan FILIMON – decembrie 1989 – februarie 1990
Ioan ANDONE – februarie 1990 – septembrie 1991
Vasile GIURGI – septembrie 1991 – februarie 1992
Gheorghe BRÂNZEI – februarie 1992 – septembrie 1992 (când a devenit deputat, ca membru al fostului PUNR!)
Petru CUPȘA – septembrie 1992 – mai 1993
Cristian ANGHEL – mai 1993 – martie 2010
– În perioada martie 2010 – mai 2011, au fost trei primari interimari: Mircea Dolha, Istvan Ludescher și Zamfir Ciceu (nealeși în alegeri publice). Mircea Dolha a candidat în 2008, din partea PSD, pentru postul de primar al municipiului Baia Mare, însă nu a reușit să se impună în fața lui Cristian Anghel, președinte al PNL Maramureș, acesta fiind reales pentru a cincea oară consecutiv! La acele alegeri locale, Dolha a obținut totuși funcția de consilier municipal și a ocupat o vreme fotoliul de viceprimar. În martie 2010, Consiliul Local Baia Mare l-a ales pe Mircea Dolha ca primar interimar. Așadar, în perioada martie 2010 – mai 2011, au fost rând pe rând mai mulți interimari, și anume Mircea Dolha, Istvan Ludescher (UDMR) și Zamfir Ciceu (PNL).
Cătălin CHERECHEȘ – mai 2011 – până în prezent…
– Precizare: în aprilie 2016, primarul Cherecheș a fost arestat preventiv, iar consilierul municipal Marinel Rob a fost timp de câteva luni primar interimar.

Aceste informații, aici cu referire doar la lista ca atare (lista completă cu 47 de nume!), le-am primit de la o persoană care a lucrat mulți ani în cadrul Primăriei Baia Mare (notă: fotografie preluată de pe site-ul isjmm.ro); deci, dacă respectiva persoană dorește să-și dezvăluie identitatea, o invit să facă acest lucru atât aici, pe site-ul nostru de presă, cât și pe pagina mea facebook, când voi posta acolo acest articol. Mulțumesc încă o dată!
(va urma)

Peter-Vasile CZOMPA

Recomandari

Alte Articole