Champions League: HCM Baia Mare – Thuringer HC 20-19 (10-11)

Încă două puncte, probabil ultimele, obținute de HCM Baia Mare în grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin. Băimărencele au învins în această seară campioana Germaniei, Thuringer HC, cu 20-19 și mai au doar șanse teoretice de a-și continua drumul într-o cupă europeană. Băimărencele aveau nevoie la o victorie la 8 goluri diferență pentru a fi sigure de locul 3, ce duce în Cupa Cupelor, dar până la urmă au învins la limită, cu mari emoții.

După o primă repriză mai slabă, gazdele au jucat mult mai bine în repriza a doua și în minutul 54 conduceau cu 19-14. Finalul a fost de infarct, nemțoaicele reușind ca în minutul 59 să se apropie la 19-18 și să aibă atacul. Renata Ghionea a reușit o intercepție salvatoare, finalizată cu gol, astfel că ultima reușită a oaspetelor nu a mai contat.

HCM Baia Mare va juca în ultima etapă din grupă, în deplasare cu Gyor și în condițiile în care este aproape imposibil să spere la un rezultat pozitiv, trebuie să spere că Hypo nu va pierde la Thuringer, pentru a se clasa pe locul 3 și a juca în continuare în Cupa Cupelor.

HCM Baia Mare: Ungureanu – Marin 10 (7 din 7m), Rudics 3 ( 1 din 7m), Pîrvuț 1, Szucs 1, Tătar 1, Puiu 1, Maior Pașca 1, Ghionea 1, Oltean, Bondar, Diniș. Antrenori: Costică Buceschi și Magda Kovacs

Thuringer HC: Marz, Krause – Nadgornaja 6, Frey 4 (1 din 7m), Barbosa 3, Luzumova 2, Jakubisova 1, Wohbold 1, Engel 1, Gros, Smeets, Snelder, Metzner. Antrenori: Herbert Muller și Hifried Muller