CSVM Zalău – Știința Explorări 1-3

CSVM Zalău – Știința Explorări Baia Mare 1-3 (17, -19, -20, -25)

CSVM Zalău: Lamb, Nagy, Krause, Bala, Birău, Mihalcea, Feher (libero). Au mai jucat: Tebieș și Cherebeleață. Antrenori: Aurel Vlaicu și Bogdan Nicolae

Explorări Rpileanu, Negrean, Cuciureanu, Socaciu, Țuțea, Suson, Tofan (libero). A mai jucat: Veber. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Au arbitrat: Tudor Pop (Cluj Napoca) și Paul Szabo-Alexi (Oradea). Observator FRV: Dan Negroiu (Timișoara).

2-7, 10-16, 16-18, 21-21, 24-23, 25-27

Știința Explorări a produs surpriza penultimei etape a sezonului regulat, reușind să învinga, în deplasare pe CSVM Zalău, cu 3-1.

Lucrurile nu au început deloc bine pentru oaspeți. Aceștia au greșit multe servicii și au avut o preluare nesigură, astfel că zălăuanii s-au impus clar în primul set cu 25-17. Apoi, băimărenii au început să servească bine și gazdele au construit mult mai greu atacurile. Explorări a preluat inițiativa și a câștigat următorul set cu 25-20. CSVM Zalău a dat semne de revenire în setul 3, când a condus cu 13-10. Un time-out solicitat inspirat de antrenorii Marius Botea și Sorin Pop a tăiat însă elanul gazdelor și băimărenii au făcut 5 puncte consecutive, după care s-au impus cu 25-20. Setul 4 a fost cel mai animat. Explorări a condus cu 16-10 și 21-18, dar gazdele au egalat, 21-21, și au avut chiar două mingi de set. Băimărenii nu au cedat și au câștigat până la urmă setul în prelungiri, cu 27-25.

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): Îmi felicit echipa pentru jocul prestat în ultimele trei seturi. Am obținut o victorie care s-ar putea să cântărească greu în stabilirea clasamentului, la finalul sezonului regulat.