HCM Minaur Baia Mare – Dinamo București 23-22 (11-12). Sâmbătă se joacă meciul decisiv

Semifinale (meciul 2): HCM Minaur Baia Mare – Dinamo Bucuresti 23-22 (11-12)

Partidă de infarct jucată azi de Minaur și Dinamo în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin. Băimărenii au reușit să trimită disputa în decisv, după un joc spectaculos, cu final dramatic. Oaspeții au început tare întâlnirea și au condus cu 4 la 0. Minaur și-a revenit din șoc și până la pauză a redus diferența la un singur gol. În repriza a doua băimărenii s-au apărat foarte bine și au reușit să se distanțeze la trei goluri. Dinamo a revenit nesperat și a egalat la 22 și, mai mult a avut șansa să câștige meciul, dar în ultimul minut Petere Tatai a avut o intervenție providențială în fața lui Asoltanei, scăpat singur pe contraatac. Băimărenii au marcat golul victoriei în ultima secundă prin Nikola Eklemovics și astfel scorul general a devenit 1-1.

Întâlnirea decisivă pentru calificarea în finală se dispută tot în Baia Mare, sâmbătă, de la ora 14.