Marius Hodor a jucat cele mai multe minute, iar Alin Roman a fost golgheterul echipei FC Maramureş în campionat

www.fcmaramures.ro a dat publicitatii cifrele sezonului 2011/12 pentru FC Maramures Universitar in seyonul 2011-2012 al ligii a 2-a.

FCMU noastră a terminat pe locul 11, cu un total de 35 puncte. În tur, formaţia noastră a acumulat 16 puncte, iar în retur 19. Într-un clasament al meciurilor disputate pe teren propriu, FC Maramureş ar ocupa locul 13, cu 21 de puncte, iar într-un clasament al meciurilor disputate pe teren străin, echipa noastră ar ocupa poziţia cu numărul 12, cu un total de 14 puncte.

Dacă meciurile din acest sezon se terminau la pauză, echipa noastră ar fi terminat pe poziţia cu numărul 11, cu 32 de puncte. În meciurile în care a jucat echipa noastră s-au marcat în medie 2.97 de goluri.La acest capitol am fi în partea superioară a clasamentului, pe locul 3, după Poli Timişoara şi Gloria Bistriţa.

Echipa noastră a marcat 38 de goluri (21-acasă, 17-deplasare, media – 1,26 goluri/meci ) şi a primit 50 de goluri (22-acasă, 28-deplasare, media – 1,66 goluri/meci). Echipa noastră a încheiat 7 meciuri fără gol primit. Fără gol marcat, echipa noastră a încheiat 10 meciuri, 6 acasă, 4 în deplasare. FC Maramureş a marcat cel mai des între minutele 75-90 (37,9% din goluri) .

Jucătorul cu cele mai multe minute jucate în acest sezon este Marius Hodor, cu 2162 minute. Tot Marius Hodor a început cele mai multe meciuri ca si titular, 26, fiind schimbat de 5 ori.

Autorii de goluri din acest sezon au fost în număr de 12 + un autogol al lui Bumbac (Unirea Alba Iulia): Alin Roman 6, Petrica Dragos 5, Marian Tanasa 5, Alexandru Gego 3, Alin Bota 3, Vasile Pop 3, Steliano Filip 2, Mihai Deac 2, Voicu Nicoara 1, Niculae Oltean 1, Florin Achim 1, Mihai Istrofor 1, Petrica Negrea 1.

Cel mai tânăr jucător care a evoluat pentru echipa noastră a fost Raul Krausz (16 ani) , iar cel mai bătrân a fost Petrică Negrea (39 ani).