Meci amical: DVSC Debrecen – HCM Baia Mare 28-33

HCM Baia Mare a învins cu 33-28 (16-16) pe DVSC TVP Debrecen şi a câştigat turneul de pregătire desfăşurat în Ungaria. Principalele marcatoare ale învingătoarelor au fost Jenica Rudics (8 goluri), Gabriella Szücs (6) şi Melinda Geiger (6), în timp ce din tabăra învinselor s-a remarcat Sopronyi Anett (12 goluri).
În cel de-al treilea joc al turneului DVSC TVP Debrecen şi Impress Center Vác au terminat la egalitate, 31-31 (15-14). Clasamentul turneului: 1. HCM Baia Mare – 4 p, 2. Impress Center Vác – 1p (golaveraj -2), 3. DVSC TVP Debrecen – 1 p (-5).

Prima repriză a meciului Debrecen – HCM Baia Mare a fost echilibrată, fiecare formaţie reuşind să se desprindă la maxim 2 goluri: 5-7 (10′), 11-9 (17′). În debutul reprizei secunde gazdele conduc cu 19-18 (34′), după care vicecampioanele României apasă pe accelerator şi preiau definitiv conducerea (20-23 în minutul 43).
Gabriella Szücs are o prestaţie excelentă împotriva echipei la care a debutat în handbal şi marchează 6 goluri din tot atâtea aruncări la poartă. Procentaj maxim are şi Jenica Rudics cu 9 goluri marcate (4 din aruncări de la 7 metri).
Eficacitatea din atac a băimărencelor dă roade pe tabela de marcaj şi HCM se desprinde la 6 goluri (23-29, 26-32). Ultima reuşită a meciului aparţine gazdelor şi scorul final este 28-33.

DVSC Debrecen – HCM Baia Mare 28-33 (16-16)
Sala sporturilor „Hódos Imre” din Debrecen – circa 100 de spectatori.
Arbitri: Sándor Tamás şi Szikszai Csaba (Ungaria).
Debrecen: Lajtos, Makai – Sopronyi 12 (5), Kudor 4, Sz. Karnik 3 (1), Ábrahám 3, Varsányi 2, Simsik 2, M. Bóhus Karnik 1, Vörös 1, Szilágyi, Karalyos, Slakta, Siska, Barna. Antrenor: Varga József.
HCM Baia Mare: Cetăţeanu (4 int.), Băbeanu (9 int.) – Rudics 9 (4), Szucs 6, Geiger 6, Maior Paşca 4, Tătar 4, Oltean 3, Diniş Vârtic 1, Ghionea, Bondar, Tomescu. Antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs.
Aruncări de la 7 m: 7-4 (transformate 6-4, a ratat Sopronyi).
Minute de eliminare: 4-4.