Turneul de la Debrecen: Vác – HCM Baia Mare 23-25

Cantonamentul de pregătire desfăşurat în această săptămână de HCM Baia Mare la Debrecen (Ungaria) se finalizează cu un turneu de verificare. În primul meci al „triunghiularului” băimărencele au învins, cu 25-23 (13-10), pe Impress Center Vác, formaţie care a terminat sezonul trecut pe locul 4 în prima ligă din ţara vecină şi în acest moment este calificată în optimile de finală ale Cupei EHF.
De la HCM Baia Mare lipsesc 7 jucătoare de la această acţiune de pregătire: Ungureanu, Nechita, Buceschi, Marin, Pîrvuţ (convocate la echipa naţională), Tănasie şi Puiu (probleme medicale).

În meciul cu Vác băimărencele au avut un start excelent de joc, după 10 minute tabela de marcaj indicând un sec 0-6 în favoarea HCM-ului! Antrenorul Konkoly Csaba (adus în vară de la Györ) cere time-out şi gruparea ungară începe să reducă din diferenţă, scorul la pauză fiind 10-13.
Şi începutul reprizei secunde aparţine româncelor, care până în minutul 40 se desprind la 8 goluri (11-19). Pe fondul deselor schimbări efectuate de antrenorul Costică Buceschi meciul se echilibrează şi Vác se apropie la un singur gol în minutul 58 (23-24). Urmează un time-out solicitat de Buceschi, după care Renata Ghionea înscrie din aruncare de la 7 metri şi stabileşte scorul final, 23-25.

Vác – HCM Baia Mare 23-25 (10-13)
Sala sporturilor „Hódos Imre” din Debrecen – circa 100 de spectatori.
Arbitri: Köstner Vilmos şi Varga József (Ungaria).

Vác: Biró – Farkas 6 (2), Németh 4, Kaiser 3, Szondi 2, Kamper 2, Virág 2, Niksic 1, Drávai 1, Fülöp 1, Szádvári 1, Hámori, Ivanics, Ertl, Avacz, Katona. Antrenor: Konkoly Csaba.
HCM Baia Mare: Cetăţeanu (7+1 int.), Băbeanu (7+1 int.) – Geiger 5, Rudics 5 (3), Szücs 3, Ghionea 3, Bondar 3, Maior Paşca 2, Oltean 2, Tătar 1, Tomescu 1, Diniş Vârtic. Antrenori: Costică Buceschi şi Magda Kovacs.
Aruncări de la 7 m: 4-8 (transformate 2-6, au ratat Farkas 2 respectiv Bondar, Geiger).