VCM LPS Piatra Neamţ – Ştiinţa Explorări 0-3. Băimărenii sunt favoriţi la locul 5

VCM LPS Piatra Neamt – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (-21, -27, -22)

VCM LPS Piatra Neamt: Harbuz, Iosif, Mocanu, Afloarei, Moisa, Matei, R. Gavril (libero). Au mai jucat: Vitelaru si Zaha. Antrenor: Dan Gavril

Stiinta Explorari: Borota, Tutea, Kecskemeti, Veber, Socaciu, Pastean, Tofan (libero). A mai jucat: Raileanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Au arbitrat: Lucian Vlad (Constanta) si Florin Dimachi (Galati). Observator FRV: Adin Cojocaru (Bucuresti).

Evolutia scorului:

setul I: 5-2, 10-8, 13-13, 18-19, 18-23. 21-25

setul II: 5-4, 10-10, 15-16, 17-20, 23-22, 27-29

setul III: 3-3, 8-6, 11-6, 16-9, 21-20, 22-25

Stiinta Explorari a luat o optiune serioasa pentru ocuparea locului 5, la finalul campionatului. Baimarenii au castigat azi clar prima mansa a duelului cu Piatra Neamt, deoarece au fost mai concentrati si au reusit sa se mobilizeze mai bine, pe acest final de sezon.

Momentul psihologic al jocului s-a produs in setul al 3-lea, baimarenii reusind sa-si adjudece setul si meciul, dupa ce gazdele au condus cu 16-9.

Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): „Am jucat mai pragmatic decat adversarii nostri, si am facut mai putine greseli. Desi am fost condusi in fiecare set, prin calitatea serviciului si a preluarii, am reusit sa revenim de fiecare data. Trebuie sa ramanem concentrati si in meciul de miercuri si atunci vom avea sanse mari sa ne clasam pe locul 5.”

Partida a doua dintre cele doua formatii este programata in Baia Mare miercuri 25 aprilie, in timp ce jocul decisiv se va disputa, daca va mai fi cazul, la Piatra Neamt, pe 29 aprilie.