Volei, Cupa Challenge: Știința Explorări – Stroitel Minsk 1-3

Știința Explorări Baia Mare – Stroitel Minsk 1-3 (20, -12, -20, -19)

Explorări: Veber, Suson, Păștean, Socaciu, Răileanu, Țuțea, Tofan (libero). Au mai jucat: Cuciureanu, Moisa, Negrean și Nagy. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Stroitel: Rdziuk, Goas, Busel, Liaschynskas, Akulich, Mikanovich, Likharad (libero). Antreneori: Aleksandr Sinhayevski și Viktor Fando

Au arbitrat: Sonja Simonovska (Muntenegru) și Michail Kotsoulas (Grecia). Observator: Viorel Manole

– 3-3, 6-8, 6-11, 7-13, 10-13, 12-17, 15-23, 19-25

Stroitel Minsk a învins aseară cu 3-1 pe Știința Explorări, în prima manșă din turul II al Challenge Cup, și a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în faza următoare a competiției.

Meciul a început însă bine pentru băimăreni care au dominat primul set. Țuțea și Suson au fost extrem de eficienți, și gazdele s-au impus cu 25-20. Echipa din Belarus a arătat o altă față în setul 2, pe care l-a câștigat clar cu 25-12. Setul 3 părea să se desfășoare după același tipar, oaspeții conducând din start cu 6-0. Impulsionați de Vlad Negrean, Explorări a revenit în joc și a egalat la 14. Echilibrul s-a menținut până la scorul de 19-20, după care Stroitel s-a impus cu 25-20. Setul 4 a fost din nou la discreția formației din Minsk, care și-a adjudecat ultimul act al întâlnirii cu 25-19.

Returul este programat pe 26 noiembrie, la Minsk.