Dinamo București – Știința Explorări Baia Mare 3-0 (22, 24, 18)

Dinamo: Antonic, Centelles, Mureșan, Șoloc, Ivanov, Harbuz, Pantelic (libero). A mai jucat: Dobre. Antrenor: Daniel Rădulescu

Explorări: Râpeanu, Sangrey, Graham, Păștean, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Au arbitrat: Florin Dragomir (București) și Cristian Dumitrescu (Craiova).

2-3, 8-3, 11-4, 16-8, 19-16, 24-18, 24-22, 25-22

– setul II

4-0, 8-6, 12-12, 15-16, 19-17, 20-18, 20-22, 22-23, 23-24, 26-24

– setul III

4-4, 7-8, 8-11, 9-13, 14-13, 16-14, 20-16, 25-18

Știința Explorări a pierdut cu 3-0 partida disputată în deplasare cu Dinamo, în etapa a 6-a a campionatului. După cum s-a desfășurat jocul, băimărenii au lăsat impresia că puteau să obțină mai mult din această partidă, dar nu au fructificat oportunitățile pe care le-au avut în acest meci.

Soarta partidei putea fi întoarsă în actul secund, când Explorări a avut chiar și o minge de set. Din păcate lucrurile n-au mers bine la construcție și în atac, două pase mai puțin exacte neputând fi fructificate de trăgătorii băimăreni.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): „Am început prost partida și, cu toate eforturile depuse, n-am mai reușit să întoarcem soarta primului set. Am avut în mână setul secund, dar pe final am greșit nepermis, iar în setul 3 nu am contat, din păcate. Rămânem cu regretul că n-am câștigat măcar un set în acest meci.”