Volei: Stroitel Minsk – Știința Explorări 3-1. Băimărenii părăsesc Challenge Cup

Știința Explorări a fost eliminată în turul II al Challenge Cup de formația Stroitel Minsk (Belarus). După ce Stroitel a câștigat prima manșă disputată în Baia Mare cu 3-1 (-17, 19, 21, 21), echipa din Belarus a învins și în această seară, în returul de pe teren propriu, cu același scor 3-1 (-32, 25, 18, 18). Băimărenii au demonstrat însă că nu au mers la Minsk în excursie și în primele două seturi, ambele terminate în prelungiri, s-au bătut de la egal la egal cu adversarul. În primul set Explorări s-a impus cu 34-32 (35 min.), după care Stroitel a câștigat setul 2 cu 27-25 (29 min.). Ultimele două seturi au fost adjudecate de gazde cu același scor 25-18, în 23 și respectiv 25 de minute.

La meciul disputat în Palatul Sporturilor din Minsk au asistat 2200 de spectatori.