Cupa României, faza I (tur): Știința Explorări – Unirea Dej 1-3

Știința Explorări – Unirea Dej 1-3 (-19, 21, -26, -21)

Explorări: Răileanu, Sangrey, Graham, Neamț, Bălhăceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Socaciu, Klanac, Râpeanu, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Unirea: Dascălu, Ilic, Miroslavjevic, Coasă, Didorciuc, Dincă, Kantor (libero). Antrenor: Victor Lazăr

Au arbitrat: Marius Lazăr și Daniel Hadade. Ovservator: FRV Gheorghiță Mitrașca (toți din Zalău)

2-4, 7-11, 12-13, 12-15, 17-16, 19-21, 21-25

Conform tradiției, indiferent de competiția în care se întâlnesc, cele două echipe au furnizat un meci echilibrat, cu multe răsturnări de scor. Oaspeții au fost mult mai eficienți în atac și până la urmă s-au impus meritat. Momentul psihologic al partidei s-a produs în setul III, pe care gazdele l-au pierdut, după ce au irosit 3 mingi de set.

Manșa a doua se dispută tot în Baia Mare, sâmbătă de la ora 13 și 30 de minute.

Pentru a se califica în sferturile de finală ale Cupei României, Explorări trebuie să învingă cu 3-0. Băimărenii au și varianta unei victorii cu 3-1, dar în acest caz ar trebui să-și adjudece și setul de aur (până la 15), care ar urma să se dispute la finalul partidei de sâmbătă.