Gură de oxigen: HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 26-24 (14-8)

HCM Baia Mare – CSM Ploiesti 26-24 (14-8)

HCM Baia Mare: Matei 13 interventii, Puscas (a aparat o aruncare de la 7m) – Puiu 6, Parvut (foto hcmbaiamare.ro) 5, Negria 5, Tatar 4, Rudisc 3, Dobromir 2, Ciunt 1, Tomescu, Osan, Maior-Pasca. Antrenori: C. Buceschi si M. Kovacs

CSM Ploiesti: Tanase (2), Cristescu (5) – Luca 6 (3 din 7m), Dospin 3 (2 din 7m), Stefan 3, Nica 3, Alexandrescu 2 (1 din 7m), Crap 2, Moroianu 2, Barcan 1, Zavragiu 1. Antrenor: Gh. Ionescu

HCM Baia Mare a obtinut azi o victorie extrem de importanta, in lupta pentru evitarea retrogradarii. Baimarencele au invins pe teren propriu, in etapa a 18-a, o alta colega de suferinta, CSM Ploiesti, cu 26 – 24 (14-8). Fara Eliza Buceschi (accidentata), gazdele au inceput foarte bine jocul si au lasat impresia ca vor obtine una dintre cele mai categorice victorii din acest sezon. Dupa ce a condus cu 14-8 la pauza, HCM s-a distantat la 24-16, cu putine minute inainte de final, dar de aici incolo jocul s-a schimbat radical. In timp ce baimarencele au comis multe erori nefortate, ploiestencele au marcat de 7 ori consecutiv si s-au apropiat periculos 24-23. Cu putin noroc insa, gazdele au scos-o la capat si au obtinut in final, cele 2 puncte vitale in lupta pentru evitarea retrogradarii. Antrenorul oaspetelor Gheorghe Ionescu a incriminat la final arbitrajul buzoienilor Voicu si Baducu, dar acestia au condus in general bine un meci care nu le-a pus prea mari probleme.