Puncte preţioase pierdute de oaspete: CSM Cetate Deva – HCM Baia Mare 27-23

Azi intr-o partida restanta din etapa a 17-a a LN de handbal feminin, CSM Cetate Devatrans Deva a invins pe HCM Baia Mare cu 27-23 (15-14). Meciul a fost unul cu implicatii deosebite in zona inferioara a clasamentului. Baimarencele au inceput foarte bine jocul su au condus pana spre finalul primei reprize, incheiata pana la urma in avantaj de gazde, 15-14. Oaspetele au mentinut jocul echilibrat si in repriza secunda, pana in minutul 51, cand scorul era egal 23-23. Gazdele au avut insa un final irezistibil, reusind sa marcheze de 4 ori consecutiv si sa castige cu 27-23.

HCM Baia Mare a resimtit din plin in acest meci absenta golgheterei Eliza Buceschi (accidentata). Nu au facut deplasarea din aceleasi motive, Claudia Cetateanu si Cynthia Tomescu.

HCM Baia Mare ramane in continuare dupa acest meci cu 13 puncte pe locul 10 al clasamentului si are in continuare mari emotii, pentru a se mentine in Liga Nationala.  (foto hcmbaiamare.ro)