RCM Timişoara – CSM Ştiinţa Baia Mare 29-7 (29-0)

Campioana CSM Stiinta a pierdut categoric derby-ul disputat in deplasare cu RCM Timisoara, in etapa a 13-a a SuperLigii, dar rezultatul nu are nicio importanta pentru desfasurarea ulterioara a campionatului.

Timisorenii si-au asigurat victoria si punctul bonus ofensiv inca din prima repriza,  pe care au incheiat-o cu un avantaj decisiv 29-0. Repriza a 2-a a apartinut oaspetilor, acestia reusind sa marcheze eseul de onoare. Baimarenii au folosit o echipa improvizata, menajandu-si mai multi titulari pentru meciurile cu adevarat importante din play-off.

Punctele gazdelor au fost marcate de Kinikinalau (2), Fercu, Lazar si Lemnaru – eseuri, Calafeteanu – 2 transformari, in timp ce pentru oaspeti au inscris Ailenei – eseu si Budusan – transformare.