Record de medalii pentru CSM Baia Mare la CN de judo U20

Localitatea Deva a găzduit în perioada 23-25 martie Finala C.N. U-20 M+F, competiţie la care au participat 249 de judoka de la 57 de cluburi , calificaţi în urma etapelor de zone ce s-au desfăşurat în urmă cu 2 săptamâni. CSM a participat cu 16 sportivi (CLAUDIA POP cu şanse reale la medalie la cat. 48 kg, din păcate s-a accidentat înainte cu 3 zile de concurs), 7 dintre ei reuşind să urce pe podium. Este cel mai mare nr. de medalii obţinut la această categorie de vârstă de către clubul nostru. Datorită acestor rezultate în clasamentul pe medalii C.S.M. ESTE PE LOCUL 4, iar în clasamentul pe puncte pe locul II după CSM LIBERTY LPS ORADEA (fuziune între 3 cluburi).

La categoria 63 kg feminin am avut 2 sportive. ANA MARIA VARGA a avut o evoluţie foarte bună reuşind să-şi învingă adversarele prin IPPON şi să cucerească pentru a doua oară consecutiv titlul de Campioană Naţională. De menţionat că sportiva a fost descoperită de către antrenorii NICOLAE şi ROBERT REISFELD, de la VOINŢA ATCOM. Tot la această cat. IONELA DÂMBAN a obţinut medalia de bronz.

La cat. 78 kg alte 2 sportive de la C.S.M. au reuşit să urce pe podium. OLGA RUS a câştigat medalia de argint, iar ANIA LENGHEL pe cea de bronz, ambele fiind învinse de aceeaşi sportivă LORENA PODELENZKI – LIBERTY ORADEA.

Medalie de bronz a obţinut şi ANTONIA SILAGHI în cadrul categoriei 57 kg (categorie foarte grea şi cu foarte multe surprize). Iată că fetele dupa ce au obţinut medalia de bronz pe echipe senioare acum o săptămână au confirmat forma bună şi la această competiţie.

Nici la masculin nu stăm rău, băieţii au reuşit să obţină şi ei 2 medalii de argint prin DENIS POP cat. 81 kg şi IONUŢ VASIAN cat 90 kg. Cei doi au avut evoluţii foarte bune reuşind să obşină victorii în compania unor adversari redutabili (Denis a trecut în primul tur de campionul de anul trecut), iar IONUŢ după titlul cucerit în luna februarie la U-17 iată că reuşeşte să cucerească argintul şi la o categie de vârstă superioară (este cel mai valoros judoka din ţară la cat U-17 masculin).