Ştiinţa Explorări – SCMU Craiova 2-3. Băimărenii rămân fără victorie în 2012

Stiinta Explorari Baia Mare – SCMU Craiova 2-3 (18, -23, 23, -22, -10)

Stiinta Explorari:Neamt, Veber, Pastean, Mititelu, Borota, Raileanu, Tofan (libero). A mai jucat: Tutea. Antrenori: M. Botea si S. Pop

SCMU Craiova: Ciortea, Briscan, Bala, I. Ion, Vanatoru, Todor, Gavrilovic (libero). Au mai jucat: Cr. Pop, I. Rus, Teleleu, Ghionea. Antrenor: D. Pascu

Au arbitrat: Gh. Mitrasca si D. Hadade (ambii din Zalau)

Observator FRV: R. Farmus (Bucuresti)

SCMU Craiova a produs azi surpriza etapei si a castigat la Baia Mare cu 3-2. Baimarenii continua sa fie intr-o pasa neagra si raman fara victorie in 2012.

Gazdele au inceput bine meciul si chiar daca preluarea nu a functionat prea bine, au castigat primul set cu 25-18. Jocul a curs in acelasi sens si in setul 2, pana la scorul de 10-6. Craiovenii au revenit insa in joc si au egalat la 14, impunandu-se pana la urma cu 25-23. Oaspetii au dominat lupta la fileu si in setul 3, reusind sa conduca cu 22-16. Stiinta Explorari a revenit insa spectaculos pe serviciul lui Borota si a egalat la 22, pentru ca pana la urma sa-si adjudece setul cu 25-23. Gazdele au jucat bine si in setul 4 pana la scorul de 12-7, dupa care au aparut foarte multe erori in tabara baimareana. Oaspetii nu s-au lasat invitati prea mult si au intors soarta setului pe care l-au castigat cu 25-22. Setul decisiv a fost fara istoric si Craiova a casigat cu 15-10, obtinand o spectaculoasa victorie.