Ştiinţa Explorări – VCM LPS Piatra Neamţ 3-1. Băimărenii au terminat campionatul pe locul 5

Stiinta Explorari Baia Mare – VCM LPS Piatra Neamt 3-1 (20, 19, -23, 20)

Stiinta Explorari: Veber, Kecskemeti, Pastean, Socaciu, Borota, Tutea, Tofan (libero). A mai jucat: Mititelu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Piatra Neamt: Iosif, Mocanu, Moisa, Matei, Harbuz, Afloarei, R. Gavril (libero). Au mai jucat: Zaha si Cazacu. Antrenori: Dan Gavril si Nicolae Burus

Au arbitrat: Paul Szabo (Oradea) si Nicolae Cristea (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej)

Evolutia scorului:

setul I: 2-0, 7-4, 12-7, 16-9, 19-15, 25-20

setul II: 3-5, 9-5, 9-8, 13-8, 15-12, 19-14, 25-19

setul III: 4-1, 11-11, 12-13, 15-18, 18-18, 23-22, 23-25

setul IV: 1-2, 5-3, 11-12, 13-12, 18-15, 21-17, 25-20

Stiinta Explorari a terminat editia 2011-2012 a diviziei A1 pe locul 5 si va reprezenta Romania in editia urmatoare a Cupei Balcanice.

Baimarenii a castigat duelul pentru locul 5 cu echipa VCM LPS Piatra Neamt cu scorul general de 2-0. Dupa ce s-au impus la Piatra Neamt cu 3-0, azi elevii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop au invins din nou, de data aceasta cu 3-1.

In primul set blocajul a fost principala arma a gazdelor care au castigat cu 25-20. Setul secund s-a desfasurat aproximativ dupa acelasi tipar si Explorari s-a impus cu 25-20. Setul al 3-lea a fost cel mai echilibrat si mai incins. Cele doua formatii s-au aflat alternativ la conducere, momentul psihologic producandu-se la scorul de 23-22 pentru baimareni. Dupa ultimul punct facut de gazde, capitanul moldovenilor Ionut Harbuz a protestat vehement si a zgaltait zdravan scaunul arbitrului Paul Szabo. Acesta nu l-a sanctionat pe Harbuz cu meritatul cartonas galben si in loc ca Stiinta Explorari sa conduca cu 24-22 si sa aiba minge de meci, lucrurile s-au complicat pentru baimareni, oaspetii impunandu-se pana la urma cu 25-23. Lucrurile au revenit la normal in setul 4, cand spre final nemtenii au depus armele si Explorari a castigat cu 25-20.