Suporteri de nota 10: Ştiinţa Explorări Baia Mare – Dinamo Bucureşti3-0

Stiinta Explorari Baia Mare – Dinamo Bucuresti 3-0 (27, 27, 21)
Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu, Negrean, Păştean, Ciuciureanu, Ţuţea, Hoboth şi Tofan (libero). Au mai evoluat: Veber şi Mititelu. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop
Dinamo Bucureşti: Despotovski, Crăciun, Dobre, Şoloc, Dincă, Mureşan şi Călin (libero). Au mai evoluat: Pătran, Roman şi Olteanu. Antrenori: Daniel Rădulescu şi Cristache Catană

Au arbitrat: Gheorghita Mitrasca (Zalau) si Tudor Pop (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej).

Evolutia scorului:

setul I: 2-0. 3-5, 6-5, 8-8, 14-11, 21-16, 21-20, 24-24, 29-27

setul II: 1-3, 2-7, 5-14, 17-17, 17-20, 20-20, 22-24, 25-25, 29-27

setul III: 3-1, 11-8, 15-15, 20-15, 22-21, 25-21

Stiinta Explorari si Dinamo Bucuresti au furnizat azi un spectacol pe cinste, in etapa a 3-a a diviziei A1 de volei masculin.

Baimarenii au inceput in forta meciul si se parea ca vor castiga lejer primul set, dupa ce au condus cu 21-15. Introducerea lui Roman, in locul lui Dobre, la Dinamo, a schimbat echilibrul de forte in teren si oaspetii au egalat la 24. De aici s-a mers cap la cap, blocajul individual reusit de Hoboth, a decis soarta primului set, castigat in prelungiri de Explorari cu 29-27. In debutul setul secund Dinamo a evoluat fara greseala si se parea ca va scapa in castigatoare, dupa ce a luat un avans consistent, 14-5. Din acest moment au intrat in joc suporterii baimareni, condusi de galeria lui Simi Marcovici. Acestia nu s-au resemnat cu situatia de pe tabela de marcaj si au dat aripi baimarenilor, care au inceput sa recupereze, gospodareste, punct cu punct. La scorul de 24-22 pentru Dinamo, Vlad Cuciureanu a reusit un blocaj individual salvator si pana la urma baimarenii s-au impus tot cu 29-27, punctul decisiv fiind adus de Patriciu Pastean, tot printr-un blocaj individual. Setul al treilea a fost ceva mai linistit, Stiinta Explorari reusind sa se impuna cu 25-21, gratie in principal reusitelor lui Tutea si Hoboth.

Stiinta Explorari a reusit sa obtina cu aceasta ocazie, o victorie mare in fata unui adversar foarte puternic. Disputarea jocului intr-o zi de vineri a readus de asemenea suporterii la sala, care au creat o atmosfera similara celei de acum doua sezoane, cand elevii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop au devenit vicecampioni nationali.